Czy dozwolony jest masaż kobiety w ciąży?
Hasło „masaż w ciąży” cały czas budzi wiele pytań i kontrowersji. Dotyczy to nie tylko ogółu społeczeństwa, ale często także personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, a nawet fizjoterapeutów czy masażystów. Dzieje się tak, ponieważ utarło się przekonanie, iż ciąża jest przeciwskazaniem do większości zabiegów leczniczych, a wśród nich także masażu. Jest to jedynie częściowa prawda.
Czy ciąża faktycznie jest przeciwwskazaniem do masażu?
Ciąża istotnie stanowi przeciwskazanie do przeprowadzania wielu zabiegów fizykalnych. Jednak prawidłowo przebiegająca ciąża na pewno nie jest przeciwskazaniem do wykonania masażu. Należałoby wręcz uznać taki masaż za wysoce wskazany.
W czym pomoże profesjonalnie przeprowadzony masaż kobiety w ciąży?
Ciężko znaleźć inny okres w życiu kobiety, w którym zachodziłoby tak wiele zmian, w tak krótkim czasie. Umiejętnie przeprowadzony zabieg masażu pomaga w łagodzeniu skutków tych zmian. Odpowiednio dobrane techniki aktywizują mikrokrążenie i układ limfatyczny. Pomagają w zmniejszeniu obrzęków w obrębie kończyn dolnych. Masaż powoduje także łagodzenie bólu kręgosłupa, które dotykają bez mała ponad połowę ciężarnych i najczęściej mają swój początek już w II. trymestrze. Najczęstszą ich przyczyną są zmiany w układzie ruchu ciężarnej spowodowane m.in. szybko rosnącą masą ciała kobiety czy wpływem hormonów.
Jakie są rezultaty efektywnej terapii?
Właściwie przeprowadzona terapia aktywizuje osłabione mięśnie i rozluźnia te nadmiernie napięte, co prowadzi do poprawy sylwetki ciała. Dodatkowo, co dla pań ma też bardzo istotne znaczenie, masaż z użyciem odpowiednich kosmetyków działa ujędrniająco na skórę i pomaga w zapobieganiu rozstępom.
W masażu prenatalnym stosuje się głównie techniki głaskania, delikatnego rozcierania i łagodnego ugniatania, doskonałe efekty terapeutyczne można uzyskać wprowadzając do terapii aplikowane z odpowiednią siłą techniki masażu tkanek głębokich czy rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Najczęściej opracowywanymi okolicami podczas masażu są powłoki brzuszne, plecy i pośladki, jak również kończyny dolne i kark. Zabiegi najczęściej wykonuje się 1-2 razy tygodniowo w II trymestrze i 2 lub więcej w III trymestrze.