Opieka nad osobą po udarze. Postępowanie po udarze.Udar. Powrót do domu i co dalej?

Często rodzina staje przed dylematem kto powinien zająć się pacjentem po udarze, po jego powrocie do domu. Tu stajemy się bezradni. Brak zwykłego kontaktu, bezbronność i brak niektórych funkcji ruchowych u pacjentów powodują nerwowość, zmieszanie i poczucie niemocy u opiekunów. Nikt nie jest na to przygotowany – udar to rzecz nagła i dopiero po jego zaistnieniu, zaczynamy analizować sumę przyczyn. Szukamy na oślep i w różnych kierunkach.

Po pierwsze – wsparcie.

Pacjenci poudarowi to dalej te same osoby, które dotąd znaliśmy – a znamy je najlepiej, tak jak ich potrzeby czy przyzwyczajenia. To jest tor porozumienia, na którym staramy się współpracować z bliskimi.

Po drugie – szukamy pomocy u specjalistów.

W zależności od tego w jakim stanie jest pacjent, potrzebna może być pomoc różnych specjalistów, począwszy od opieki lekarza neurologa, poprzez wykwalifikowanego terapeutę neurologicznego, neuropsychologa i neurologopedy oraz w niektórych przypadkach dietetyka.

Pacjent może cierpieć na różne wcześniejsze schorzenia, więc warto sprawdzić leki i przebyte choroby lub dotychczasowe diagnozy np. diabetologa, kardiologa, bądź też pulmonologa. Każdy z tych specjalistów odgrywa w takim przypadku bardzo dużą rolę i powinien udzielić pełnej informacji co do postępowania z pacjentem, aby można było podejść do jego stanu w sposób całościowy.

Według nas kluczową rolę odgrywa fizjoterapeuta, którego zadaniem powinno być przygotowanie opiekunów do zaistniałej sytuacji, czego wynikiem powinien być instruktaż odpowiedniego “układania” pacjenta w tzw. pozycjach terapeutycznych,  pokazanie odpowiednich sposobów zmiany położenia, bądź też zmiany pozycji tak, aby pacjent (i opiekun) nie był narażony na dyskomfort lub kontuzję.

Po trzecie – co jest ważne?

Nie zaprzestajemy rehablilitacji po pierwszych pozytywnych skutkach terapii! Kontynuacja terapii jest niezmiernie ważna i niezbędna do podtrzymywania osiągnięć pacjenta.

PROFESJONALNY TURNUS REHABILITACYJNY PO UDARZE – SPRAWDŹ!

ZOZ NORMAN 1993-2020 © Copyright

Ta witryna zapisuje pliki cookies. Jeżeli się z tym nie zgadzasz opuść ją. Polityka prywatności