Informacja prawna: treści mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. W razie wątpliwości zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem. Guz mózgu to nieprawidłowa masa komórek rosnąca w obrębie mózgu lub otaczających go struktur. Może mieć charakter łagodny (np. oponiak) lub złośliwy (np. glejak), ale każdy guz, nawet łagodny, jest poważny z uwagi na ograniczoną przestrzeń…
Informacja prawna: treści mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. W razie wątpliwości zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem. Epidemiologia urazów czaszkowo-mózgowych i znaczenie problemu Urazy czaszkowo-mózgowe (ang. traumatic brain injury, TBI) stanowią globalny problem zdrowotny i jedną z głównych przyczyn zgonów oraz niepełnosprawności neurologicznej. Szacuje się, że na świecie co roku dochodzi do ponad…
Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła, autoimmunologiczna choroba neurologiczna, w której układ odpornościowy atakuje własne komórki nerwowe, prowadząc do uszkodzenia osłonek mielinowych neuronów. SM najczęściej dotyka młodych dorosłych między 20. a 40. rokiem życia, dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn. Choroba ma bardzo zróżnicowany przebieg – u większości chorych występują naprzemienne okresy zaostrzeń (rzutów) i remisji,…
W większości przypadków rehabilitacja zostaje rozpoczęta już na oddziale neurologicznym, gdzie podejmowane są pierwsze próby doprowadzenia pacjenta do pozycji siedzącej. Jeżeli nie jest to możliwe ze względu na powstałe w wyniku udaru deficyty, stosuje się często rehabilitację tzw. przyłóżkową, której elementem jest profilaktyka przeciwodleżynowa i przeciwzakrzepowa. Jeśli pacjent zostanie wypisany ze szpitala w stanie leżącym…
Możliwość rehabilitacji, jej rodzaj oraz intensywność, warunkuje stan zdrowia pacjenta oraz czas, który upłynął od udaru mózgu. Bezpośrednio po zdarzeniu udarowym, kiedy pacjent przebywa na oddziale neurologicznym, to lekarz decyduje o tym, czy wdrożyć rehabilitację. W fazie ostrej po udarze nie ma możliwości ingerencji osób bliskich w proces leczenia. Na tym etapie pozostaje zaufać lekarzowi…
Mózg jest źródłem naszej tożsamości, intelektu i emocji. Jego skomplikowana sieć połączeń neuronowych pozwala nam myśleć, czuć, tworzyć i komunikować się. Co jednak w przypadku, gdy dojdzie do jego uszkodzenia? Oto krótki przewodnik po obszarach mózgu oraz deficytach powstałych w skutek ich uszkodzenia w wyniku udaru niedokrwiennego. Płaty czołowe – skutki uszkodzenia Płat czołowy odgrywa…
Udar niedokrwienny mózgu powoduje niedotlenienie tych obszarów mózgu, do których dopływ krwi został zablokowany. Struktury te, pozbawione niezbędnych do przetrwania składników odżywczych i tlenu, mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. W wielu przypadkach są to regiony mózgu związane z regulacją emocji i nastroju, takie jak ciało migdałowate, hipokamp czy przednia część płata czołowego. Uszkodzenie struktur w tych…
Udar mózgu jest jednym z najbardziej niepokojących zdarzeń medycznych. Szybkie rozpoznanie i natychmiastowa reakcja mogą być kluczowe dla uratowania życia i zmniejszenia długotrwałych powikłań. Jak rozpoznać udar mózgu oraz jak odpowiednio zareagować jeśli zauważysz symptomy udaru u kogoś? Dowiesz się tego z poniższego tekstu. Mimo, że temat jest dość powszechny, warto go propagować i wielokrotnie…
Uraz rdzenia kręgowego (spinal cord injury, SCI) i udar rdzenia kręgowego (spinal cord stroke), to dwa różne zdarzenia medyczne. Różnice między urazem rdzenia, a udarem rdzenia kręgowego. Uraz rdzenia kręgowego (spinal cord injury): jest to mechaniczne uszkodzenie rdzenia kręgowego, które wynika najczęściej z urazu fizycznego, takiego jak wypadek samochodowy, upadek, uraz sportowy itp. W wyniku…
Rehabilitacja logopedyczna po udarze mózgu – poradnik dla opiekuna pacjenta z afazją – ćwiczenia logopedyczne po udarze. mgr Kamila Jastrzębska logopeda, oligofrenopedagog, diagnosta, terapeuta pedagogiczny oraz neuroterapeuta EEG biofeedback (Ośrodek Norman Koszalin) Krok pierwszy – zrozumienie choroby. Bezradność, chaos, załamanie, bezsilność, tak najczęściej rodziny pacjentów po udarze opisują początek swej drogi w poszukiwaniu pomocy. Dezinformacja…