Mózg jest źródłem naszej tożsamości, intelektu i emocji. Jego skomplikowana sieć połączeń neuronowych pozwala nam myśleć, czuć, tworzyć i komunikować się. Co jednak w przypadku, gdy dojdzie do jego uszkodzenia? Oto krótki przewodnik po obszarach mózgu oraz deficytach powstałych w skutek ich uszkodzenia w wyniku udaru niedokrwiennego. Płaty czołowe – skutki uszkodzenia Płat czołowy odgrywa…
Udar niedokrwienny mózgu powoduje niedotlenienie tych obszarów mózgu, do których dopływ krwi został zablokowany. Struktury te, pozbawione niezbędnych do przetrwania składników odżywczych i tlenu, mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. W wielu przypadkach są to regiony mózgu związane z regulacją emocji i nastroju, takie jak ciało migdałowate, hipokamp czy przednia część płata czołowego. Uszkodzenie struktur w tych…
Udar mózgu jest jednym z najbardziej niepokojących zdarzeń medycznych. Szybkie rozpoznanie i natychmiastowa reakcja mogą być kluczowe dla uratowania życia i zmniejszenia długotrwałych powikłań. Jak rozpoznać udar mózgu oraz jak odpowiednio zareagować jeśli zauważysz symptomy udaru u kogoś? Dowiesz się tego z poniższego tekstu. Mimo, że temat jest dość powszechny, warto go propagować i wielokrotnie…
Uraz rdzenia kręgowego (spinal cord injury, SCI) i udar rdzenia kręgowego (spinal cord stroke), to dwa różne zdarzenia medyczne. Różnice między urazem rdzenia, a udarem rdzenia kręgowego. Uraz rdzenia kręgowego (spinal cord injury): jest to mechaniczne uszkodzenie rdzenia kręgowego, które wynika najczęściej z urazu fizycznego, takiego jak wypadek samochodowy, upadek, uraz sportowy itp. W wyniku…
Rehabilitacja logopedyczna po udarze mózgu – poradnik dla opiekuna pacjenta z afazją – ćwiczenia logopedyczne po udarze. mgr Kamila Jastrzębska logopeda, oligofrenopedagog, diagnosta, terapeuta pedagogiczny oraz neuroterapeuta EEG biofeedback (Ośrodek Norman Koszalin) Krok pierwszy – zrozumienie choroby. Bezradność, chaos, załamanie, bezsilność, tak najczęściej rodziny pacjentów po udarze opisują początek swej drogi w poszukiwaniu pomocy. Dezinformacja…
Fizjoterapeuta neurologiczny, to jeden z niezastąpionych zawodów w rehabilitacja pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi. Jednak jak każda grupa zawodowa, również fizjoterapeuci popełniają różnego rodzaju błędy. Cześć z nich nie ma wpływu na proces rehabilitacji, a część wpływa znacznie. Zacznijmy od wyjaśnienia; czym jest błąd fizjoterapeuty. Czy jest to popełnienie błędu, który spowalnia terapię? Nie. stanowczo, nie…
Zaskakującym zjawiskiem jest często spotykana u osób starszych znakomita pamięć dotycząca sytuacji, miejsc i zdarzeń sprzed wielu, wielu, lat. Jednocześnie dziwić potrafi to, że osoby te nie pamiętają sytuacji, które miały miejsce przed chwilą. Jest to poniekąd naturalne. Inaczej przedstawia się sprawa utraty pamięci w kontekście udaru udar mózgu. Co oznacza utrata pamięci po udarze mózgu?…
Choroby towarzyszące mają bardzo duży wpływ na przebieg rehabilitacji, w szczególności po przebytym udarze mózgu. Wynika to z ograniczenia zakresu pracy fizjoterapeuty z pacjentem. Wszystko jednak zależy od rodzaju chorób współistniejących oraz ich stadium zaawansowania. Schorzenia współtowarzyszące można podzielić na dwie grupy: pierwotne (występujące i zdiagnozowane przed udarem), wtórne (powstałe po udarze będące jego wynikiem, następstwem);…
Udar mózgu: schorzenie, wyrok, koniec normalnego życia. To trzy słowa, które podczas terapii najczęściej słyszy terapeuta od rodziny dotkniętej neurologicznym zaburzeniem. Pacjenci rozpoczynający rehabilitacje poudarową oczekują, że skutki udaru ustąpią szybko, bezboleśnie i po pierwszej terapii. Tak się jednak nie dzieje, a rekonwalescencja poudarowa to proces pełen nie tylko sukcesów, ale także błędów popełnianych przez…
Rozpoczęcie rehabilitacji jest możliwe tylko jeśli stan pacjenta będzie uznany za stabilny. Mam tu na myśli brak bezpośredniego zagrożenia życia. Sam proces usprawniania pacjenta różni się w zależności od tego, czy doszło do udaru niedokrwiennego, czy krwotocznego. Istnieje także szereg innych czynników, które mają bezpośredni wpływ na postępowanie terapeutyczne. Czynniki, które mają wpływ na postępowanie…