Utrata pamięci po udarze mózgu

Zaskakującym zjawiskiem jest często spotykana u osób starszych znakomita pamięć dotycząca sytuacji, miejsc i zdarzeń sprzed wielu, wielu, lat. Jednocześnie dziwić potrafi to, że osoby te nie pamiętają sytuacji, które miały miejsce przed chwilą. Jest to poniekąd naturalne. Inaczej przedstawia się sprawa utraty pamięci w kontekście udaru udar mózgu. 

Co oznacza utrata pamięci po udarze mózgu?

Musimy spojrzeć na to wielotorowo. Występują problemy natury werbalnej, gdzie pojawią się trudności z zapamiętywaniem słów, nazw, historii, opowieści czy prostych informacji związanych z życiem codziennym. Pojawiają się problemy z postrzeganiem wizualnym, gdzie trudnością staje się rozpoznawanie kształtów, twarzy, odnajdywanie drogi i tras dotychczas przemierzanych oraz znajomych miejsc. Pojawia się uczucie frustracji spowodowane strachem przed zgubieniem się w pozornie znanych miejscach. Możemy z trudnością zapamiętywać informacje i nie postępować według ustalonych reguł, które wydają się czymś nowym i niezrozumiałym, jednocześnie czujemy zaburzenia umiejętności uczenia się nowych rzeczy. Żeby sobie pomóc, możemy ustalić stałe miejsca dla rzeczy, które muszą być pod naszą kontrolą, takich jak klucze, ubranie, środki czystości.

Szczególnie nieznośne przy udarach jest ogólne poczucie otępienia spowodowane utratą zdolności myślenia. Stąd niezbędne mogą okazać się notatki, obrazki skojarzeniowe, słowa ulubionej piosenki, informujące do czego służą nasze sprzęty domowe i jak ich użyć w razie konsternacji, nawet tej tymczasowej. Trzeba też mieć świadomość, że są to działania wspomagające zarówno dla osoby po udarze jak i  opiekunów – i nie ośmieszają nas w żaden sposób, a dają odrobinę komfortu w życiu codziennym. 

————————

SPRAWDŹ PROGRAM REHABILITACJI PO UDARZE MÓZGU.

————————

Prostota i powtarzalność – motto po udarze dla dobrej kondycji mózgu.

Jeżeli wyeliminujemy wszystkie nasze „złe nawyki” związane z implementacją leków, spożywania używek, jak również nieprawidłowego odżywiania, mamy szanse na poprawę pamięci, ale zwykle wymaga to czasu, terapii i przede wszystkim – systematyczności w ćwiczeniu pamięci. Trzeba się też przygotować na długoterminowe odzyskiwanie umiejętności związanych z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem w coraz szerszym zakresie działania mózgu, poprzez holistyczną rehabilitację.

Po udarach, najważniejsze jest podjęcia leczenia i terapii w celu uniknięcia następnych. W niektórych przypadkach wspomaganie lekami jest niezbędne, w innych tylko wspomagające. Rehabilitacja jest natomiast punktem obowiązkowym od momentu ustabilizowania stanu ogólnego pacjenta po udarze.

Zapamiętywanie można sobie ułatwić poprzez stałe nawyki, którymi może być powtarzanie jednej drogi do ulubionego sklepu, posiłki i hobby o stałej porze, ustalone czynności w kuchni lub w przygotowaniu toalety. Mogą w tym pomóc informacje rozmieszczone w notatkach lub kalendarzu (tu trzeba pamiętać o literach lub obrazkach odpowiedniej wielkości, gdyż mogą wystąpić zaburzenia wzroku, nie do końca przez nas zdefiniowane, z powodu zaburzeń postrzegania).

Istnieje wiele technik stymulujących pracę mózgu, które mają na celu poprawę koncentracji i myślenia. Mózg musi przestawić się „na inne tory” i zacząć przejmować funkcje wyłączonych przez udar obszarów mózgu. Może to nastąpić podczas ćwiczeń logopedycznych, koordynacyjno-motorycznych, prowadzonych przez specjalistów za pomocą urządzeń lub programów komputerowych (biofeedback) i aplikacji elektronicznych. Pamiętajmy jednak, że jest to droga do poprawy jakości pamięci, ale nie jest wszystkim co daje nam poczucie i możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania.

Oprócz podjęcia systematycznych ćwiczeń fizjoterapeutycznych, odpowiednio dobranych do każdego „udarowca” indywidualnie, bardzo ważny jest czynnik odkrycia swoich nowych możliwości, na przykład hobbystycznie, co pozwoli wykorzystać umysł i ciało, łącząc to z przyjemnością i satysfakcją. 

ZOZ NORMAN 1993-2024 © Copyright

Ta witryna zapisuje pliki cookies. Jeżeli się z tym nie zgadzasz opuść ją. Polityka prywatności