Rehabilitacja poszpitalna w pewnym momencie się kończy. Niestety u większości pacjentów na tym etapie pozostają deficyty neurologiczne – zarówno ruchowe, jak i psychologiczne, które wymagają podjęcia konkretnych działań, a mianowicie rozpoczęcia profesjonalnej rehabilitacji neurologicznej.

Na początku lekarze ratują życie, później po wypisie ze szpitala pacjent i rodzina pacjenta najczęściej zdani są na samych siebie. Tutaj najistotniejsze jest, aby wiedzieć co robić, jakie podjąć kroki i co można uzyskać  dzięki poszpitalnej rehabilitacji neurologicznej. Ta świadomość pozwoli podjąć zdecydowana działania, o których poniżej.

Rehabilitacja poszpitalna – kiedy zacząć szukać rehabilitacji?

Na wstępie warto zaznaczyć, że kwalifikacja do ośrodka rehabilitacji poszpitalnej, czy to na NFZ, czy nawet prywatnie, bezpośrednio po pobycie w szpitalu, jest coraz trudniejsza. Dlatego warto szukać pomocy już w momencie, kiedy bliska osoba trafi do szpitala – dzwoniąc do specjalistycznych ośrodków, czy szukając na stronach internetowych. W pierwszych dniach pobytu w szpitalu trudno być myślami gdzie indziej niż przy poszkodowanej bliskiej osobie, ale to bardzo istotne, by podejmować działania jak najwcześniej.

Rehabilitacja poszpitalna – ambulatoryjnie

Ambulatoryjne programy rehabilitacyjne polegają na tym, że kilka razy w tygodniu odwiedzamy fizjoterapeutę, który pracuje około 1-2h z pacjentem. W tego typu rehabilitacji utrudnieniem z pewnością są codzienne dojazdy do ośrodka, czy też gabinetu. Terapeuci posiadają różne kwalifikacje, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy fizjoterapeuta ma doświadczenie w pracy z pacjentami neurologicznymi. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że to zupełnie inna praca niż z pacjentami ortopedycznymi, a zależy nam przecież na efektach i maksymalnie efektywnym wykorzystaniu czasu, szczególnie w pierwszym okresie, kiedy nie ma przeciwwskazań do rehabiliacji.

Rehabilitacja poszpitalna – w domu pacjenta

Rehabilitacja w domu ma taką zaletę, że nie musimy każdego dnia transportować osoby chorej do gabinetu, czy ośrodka rehabilitacji. Wadą jest jednak brak odpowiedniego sprzętu, który najczęściej nie jest na tyle mobilny, aby terapeuta mógł zabrać go ze sobą. Zapewnienie poszkodowanemu opieki fizjoterapeuty, który przychodzi do domu pacjenta, jest idealnym sposobem na „przetrwanie” czasu oczekiwania na turnus rehabilitacyjny w ośrodku.

Rehabilitacja poszpitalna – w ośrodku rehabilitacji turnusowej

Rehabilitacja poszpitalna, w formie turnusu rehabilitacyjnego z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, to najlepsze rozwiązanie dla osoby ze schorzeniami neurologicznymi. Zajęcia odbywają się na miejscu, a specjaliści posiadają kompletne zaplecze do prowadzenia profesjonalnej rehabilitacji i najczęściej są też specjalistami w różnych dziedzinach rehabilitacji, co daje szersze spektrum pomocy dla rehabilitowanej osoby.

Pamiętać należy o wyborze takiego ośrodka, w którym do dyspozycji jest zespół specjalistów pracujący metodami neurologicznymi, który wspierany jest między innymi przez neurologopedę i neuropsychologa.

Na tym etapie nie ma już konieczności bezpośredniego, stałego kontaktu z lekarzem. Pacjenci uczestniczący w rehabilitacji poszpitalnej zawsze mają zgodę lekarza prowadzącego na podjęcie rehabilitacji ruchowej. Są także
zabezpieczeni przez lekarza prowadzącego pod kątem farmakologicznym. Bardzo skuteczna w rehabilitacji neurologicznej osób po udarach, cierpiących na stwardnienie rozsiane, a także dzieci z mózgowym porażeniem, jest rehabilitacja z wykorzystaniem urządzenia PAJĄK.

Rehabilitacja poszpitalna w Centrum Rehabilitacyjno-Medycznym NORMAN

Do Centrum Rehabilitacyjnego NORMAN w Koszalinie pacjenci trafiają w bardzo różnym stanie. Kwalifikacja w ośrodku NORMAN nie jest przeprowadzana pod kątem preferencji w kierunku lepszego rokowania do osiągnięcia sukcesu – żaden pacjent skierowany do rehabilitacji nie jest dyskwalifokwany, nawet w stanie tzw. „leżącym”. Kwalifikację przechodzą również osoby w tzw. słabym kontakcie. Istnieją różne metody rehabilitacji, które należy dostosować do aktualnego stanu pacjenta i jego możliwości. Dlatego w ośrodku pracuje zespół fizjoterapeutów, a każdy z nich specjalizuje się w różnych metodach terapeutycznych.

Dewizą ośrodka jest to, żeby dać szansę każdemu pacjentowi na powrót do zdrowia. Z doświadczenia personelu ośrodka wynika, że nawet bardzo ciężkie przypadki, w których pacjentom nie dawano szans, okazały się możliwe do
rehabilitowania oraz wyrehabilitowania w pewnym, możliwym zakresie. Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji konkretnego pacjenta.

——-> ZOBACZ TUTAJ ILE TRWA REHABILITACJA PO UDARZE <———

Do ośrodka przyjeżdżają również pacjenci, których niedyspozycje trwają od wielu lat. Trudno mówić w takich sytuacjach o spektakularnych efektach, jak to czasami ma miejsce w rehabilitacji poszpitalnej bezpośrednio po zdarzeniu, ale często osiągają oni widoczne efekty. Okazuje się, że w kontekście zdrowia żadną barierą nie jest odległość od placówki rehabilitacyjnej. Ilość pacjentów z najodleglejszych zakątków Polski, a także Europy i świata, jest dowodem na to, że pacjenci i rodziny pacjentów znajdują odpowiednie dla siebie i swoich bliskich miejsce, nawet tysiące
kilometrów od domu.

Jeden z najważniejszych atutów ośrodka, a zarazem ważnych aspektów psychologicznych, to udział osób bliskich w terapii na turnusie rehabilitacyjnym. Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne NORMAN od 25 lat organizuje turnusy, na
które pacjenci przyjeżdżają wraz z opiekunami.

ZOZ NORMAN 1993-2024 © Copyright

Ta witryna zapisuje pliki cookies. Jeżeli się z tym nie zgadzasz opuść ją. Polityka prywatności