Rehabilitacja po udarze niedokrwiennym

Rehabilitacja po udarze niedokrwiennym mózgu w znakomitej większości przypadków może przynieść pozytywne rezultaty. Aby zmaksymalizować szanse na zniwelowanie deficytów spowodowanych udarem, osoby szukające pomocy dla swoich bliskich powinny zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Wcześnie zorganizowana, profesjonalna rehabilitacja po udarze niedokrwiennym mózgu, to klucz do sukcesu w powrocie do zdrowia bliskiej osoby. Profesjonalna rehabilitacja w kontekście przywracania sprawności po udarze, to przede wszystkim terapia prowadzona przez wykształconego i doświadczonego terapeutę neurologicznego, w sposób indywidualny dla każdego z pacjentów, a także w formie jeden na jeden oraz pod pełną kontrolą nad adaptacją nowych wzorców ruchowych.

Gdy dochodzi do niedokrwiennego udaru mózgu, zamknięte naczynia krwionośne przestają dostarczać krew, co w efekcie powoduje uszkodzenie tych obszarów mózgu, do których krew przestała płynąć. Najczęstsze deficyty, z którymi mamy wtedy do czynienia, to niedowład lewostronny, niedowład prawostronny, paraliż dwukończynowy lub czterokończynowy, a także afazja. Przyczyną jest uszkodzenie układu nerwowego. Dziedziną nauki, która zajmuje się tego typu schorzeniami jest neurologia. Wykształcony i doświadczony fizjoterapeuta neurologiczny ma kompleksową wiedzę i praktykę w pracy z pacjentami wymagającymi tego typu terapii.

————————

SPRAWDŹ PROGRAM REHABILITACJI PO UDARZE MÓZGU.

————————

Właśnie dlatego należy zapewnić rehabilitację prowadzoną przez terapeutę neurologicznego z wyższym wykształceniem.

Fizjoterapeuta neurologiczny posiadający doświadczenie, a przede wszystkim sukcesy w rehabilitacji osób po udarze mózgu, to podstawowe kryteria doboru specjalisty do pracy z osobą po udarze niedokrwiennym mózgu. Istotne dla całego procesu rehabilitacji oraz maksymalnego wykorzystania potencjału pacjenta, a co za tym idzie, doprowadzenia do maksymalnej możliwej sprawności, jest odpowiednio dobrana i przeprowadzona rehabilitacja. Nieodpowiednia terapia może niestety zaszkodzić. W przypadku dostrzeżenia błędów lub braku rezultatów warto pomyśleć o zmianie terapeuty lub ośrodka rehabilitacji. Może się również okazać, że mimo zmiany, „naprawienie” błędów terapeutycznych w 100% będzie niemożliwe. Wydłuża się również czas terapii oraz zwiększają się koszty.

Właśnie dlatego rehabilitacja powinna być prowadzona przez terapeutę doświadczonego w pracy z osobami po niedokrwiennym udarze mózgu.

Rehabilitacja neurologiczna, która jest fundamentem rehabilitacji po udarze niedokrwiennym mózgu, polega na wytworzeniu nowych wzorców kompensacyjnych u osoby chorej. Aby zdrowe obszary mózgu przejęły funkcje, za które do tej pory odpowiadały obszary uszkodzone, fizjoterapeuta „uczy umysł” nowych wzorców. Nieodpowiednia terapia oraz brak całkowitego nadzoru nad pacjentem podczas terapii może doprowadzić do wytworzenia się szkodliwych dla ich sprawności wzorców. To najważniejszy powód, dla którego powinno się zwrócić uwagę na to, czy terapia bliskiej osoby będzie prowadzona w sposób indywidualny.

Właśnie dlatego rehabilitacja powinna być prowadzona w formie zajęć „jeden na jeden”, czyli terapeuta pracuje indywidualnie z pacjentem.

Ludzki umysł charakteryzuje się dużą neuroplastycznością, dlatego odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja po niedokrwiennym udarze mózgu w większości przypadków przynosi pozytywne rezultaty.

ZOZ NORMAN 1993-2024 © Copyright

Ta witryna zapisuje pliki cookies. Jeżeli się z tym nie zgadzasz opuść ją. Polityka prywatności