Rehabilitacja ręki po udarze mózgu – specjalistyczny program ukierunkowany na powrót funkcji kończyny górnej.

Rehabilitacja ręki po udarze mózgu to proces długofalowy, który realizowany jest na zasadzie celów krótkoterminowych. W rehabilitacji ręki po udarze istotne jest mobilizowanie pacjenta do angażowania ręki w czynności życia codziennego. Będzie to możliwe, jeśli pacjent zauważy poprawę czucia, zmniejszenie wrażliwości na dotyk oraz temperaturę, a także zwiększenie zakresu ruchów. Rolą terapeuty nie jest wyłącznie wykonywanie ćwiczeń. W przypadku usprawniania kończyny górnej bardzo ważne jest również to, w jaki sposób tłumaczone są pacjentowi zachodzące zmiany. Odpowiednio zastosowane metody terapeutyczne, o odpowiedniej intensywności oraz częstotliwości, zbliżają pacjenta i terapeutę do osiągnięcia wspólnego, długoterminowego celu.

Podczas turnusu rehabilitacyjnego, ukierunkowanego na powrót funkcji kończyny górnej, przygotowujemy rękę strukturalnie w taki sposób, aby była gotowa do podjęcia funkcji czuciowych, chwytnych, manipulacyjnych i obronnych. Prowadzimy terapię w kierunku motoryki małej oraz motoryki dużej. Pracujemy na odpowiednich grupach mięśniowych. Niwelujemy spastyczne napięcie mięśni. Dbamy o komfort psychiczny pacjenta, który jest podstawą skutecznego procesu usprawniania nie tylko kończyny górnej, ale także w kompleksowej terapii po udarze mózgu.

Praca nad powrotem funkcji kończyny górnej, to nie tylko praca z samą ręką, ale także ze stroną zajętą pośrednio i bezpośrednio, dlatego umiejętne dobranie metod terapeutycznych to szansa na lepszą sprawność w codziennym funkcjonowaniu. Podczas turnusu rehabilitacyjnego skupiamy się na indywidualnej pracy fizjoterapeuty z pacjentem w wymiarze czasowym 5×45 minut codziennie (od pon. do pt.) i 2×45 minut w sobotę.

Wystawiamy również zaświadczenia o rezerwacji turnusu rehabilitacyjnego, które są niezbędne do kwalifikacji na ostrzyknięcie toksyną botulinową.

Jeśli szukasz kompleksowej rehabilitacji po udarze mózgu (nie tylko rehabilitacji ręki) lub nie wiesz jaki program będzie najodpowiedniejszy, przejdź do głównej oferty klikając TUTUAJ.

Jak pracujemy?

Rehabilitacja ręki po udarze mózgu nie ogranicza się wyłącznie do pracy ze stroną zajętą bezpośrednio, ale także ze stroną zajętą pośrednio, czyli tą, która często określana jest jako zdrowa. Dlatego też praca nad usprawnianiem ręki po udarze mózgu, to kompleksowe działanie terapeutyczne z maksymalnym uwzględnieniem powrotu funkcji ręki.

Pracujemy wyłącznie metodami manualnymi, które z naszego ponad 28 letniego doświadczenia przynoszą najlepsze rezultaty i są niezastąpione w profesjonalnym usprawnianiu po udarze.

Jaka jest skuteczność?

Postępy w rehabilitacji ręki zazwyczaj nie są tak szybkie i spektakularne jak w przypadku ogólnego usprawniania pacjenta, który jest bezpośrednio po zdarzeniu udarowym, ale z naszego doświadczenia oraz prowadzonych statystyk wiemy, że profesjonalnie przeprowadzona rehabilitacja daje duże szanse na powrót funkcji ręki, a także poprawia mobilność i samodzielność chorego w codziennym życiu.

Na filmach poniżej można zobaczyć efekty rehabilitacji naszych pacjentów.

Rehabilitacja ręki po udarze – efekty

Opinie tekstowe

WIĘCEJ OPINII

Co nas wyróżnia?

Zespół specjalistów

Rehabilitacja ręki po udarze jest efektywniejsza
dzięki współpracy całego zespołu terapeutycznego.

Indywidualny program rehabilitacji ręki

Dla każdego pacjenta opracowywany
jest indywidualny program rehabilitacji.

Indywidualne zajęcia

Maksymalnie skupiamy się na jednym pacjencie na raz.
Nie prowadzimy zajęć grupowych.

Intensywność rehabilitacji

Od 54 do 108 indywidualnych zajęć.
Każde zajęcia trwają 45 minut.

Możliwość turnusu ambulatoryjnego

Rehabilitacja u nas, a zakwaterowanie
w dowolnym miejscu, nawet nad morzem.

Skteczność rehabilitacji

Pacjenci bardzo dobrze reagują
na nasz program rehabilitacji.

Wpływ ręki na całokształt rehabilitacji

Ręka spełnia szereg funkcji. Jedną z nich jest pomoc w utrzymaniu równowagi całego ciała. Właśnie dlatego rehabilitacja ręki po udarze jest tak istotna w całym procesie rehabilitacji pacjenta. Postępy w rehabilitacji ręki po udarze mogą również pozwolić na osiąganie kolejnych rezultatów w zakresie poprawy jakości chodu. Program rehabilitacji ręki po udarze może zatem przyczynić się do poprawy stanu funkcjonalnego pacjenta nie tylko w zakresie funkcji kończyny górnej, ale także w obrębie całego ciała.

Zakwaterowanie

Istnieją 3 możliwości zakwaterowania. Pierwsza możliwość, to zakwaterowanie w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z windą i łóżkami rehabilitacyjnymi. Druga możliwość, to zakwaterowanie dla osób, które chodzą i wchodzą po schodach (300 metrów od budynku rehabilitacyjnego oraz 15 schodków do sypialni). Natomiast trzecia możliwość, to zakwaterowanie w formie niezależnego apartamentu w okolicy ośrodka rehabilitacji. Każdy rodzaj zakwaterowania charakteryzuje się innym czasem oczekiwania na przyjęcie do ośrodka.

Jeżeli tylko stan funkcjonalny pacjenta na to pozwala, najbardziej komfortowym zakwaterowaniem będzie apartament w odległości około 1-3 km od ośrodka. Mogą Państwo, we własnym zakresie lub z naszą pomocą, zorganizować komfortowe zakwaterowanie, a z rehabilitacji korzystać u nas w ośrodku. W związku z niedaleką odległością od morza bałtyckiego (15 minut samochodem), Koszalin dysponuje ogromną bazą kwaterunkową, również przystosowaną dla osób niepełnosprawnych (windy, podjazdy, przestronne bezbrodzikowe prysznice, brak barier architektonicznych).

Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań oraz w celu sprawdzenia dostępnych terminów.

Często zadawane pytania

  •  Czy program rehabilitacji ręki po udarze jest skuteczny w przypadku udaru wiele lat temu?
    Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, ale za to uczciwa. Otóż część pacjentów osiąga spektakularne efekty już w pierwszych tygodniach rehabilitacji. U części pacjentów efekty są umiarkowane, a niewielka część osób osiąga znikome rezultaty. Wysoką skuteczność osiągamy dzięki rehabilitacji dopasowanej do potrzeb każdego pacjenta indywidualnie.
    ———-
  • Czy można uzyskać pomoc w znalezieniu zakwaterowania blisko ośrodka rehabilitacji lub nad morzem?
    Nasz personel służy pomocą w znalezieniu zakwaterowania i przesłaniu propozycji, natomiast do pacjenta lub jego rodziny należy kwestia rezerwacji i opłat związanych z zakwaterowaniem i ewentualnym wyżywieniem w obiekcie.
    ———-
  • Jakie są szanse na powrót funkcji ręki po udarze mózgu i jak wiele można osiągnąć?
    Szanse są, jednak to jak wiele można osiągnąć w rehabilitacji ręki po udarze zależy od wielu czynników. Warto doczytać artykuł pt. „Kiedy wróci sprawność ręki po udarze?”

SEBASTIAN LEWE
koordynator turnusów
+48 530 490 600

NORMAN ŁOZIŃSKI
dyrektor ośrodka
+48 603 201 757